LEGENDA O POZNANIU

Legenda o Poznaniu

Poznań jest jednym z największych miast w Polsce i liczy ponad pół miliona mieszkańców.

Read Time1 Minute, 16 Second

Poznań to miasto położone w zachodniej części kraju, w województwie wielkopolskim.

Jest jednym z największych miast w Polsce i liczy ponad pół miliona mieszkańców. To miasto dobrze rozwiniętej gospodarki i Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Poznań jest również szczególnym miejscem, bowiem to tu zaczęła się polska historia i tutaj powstała pierwsza katolicka świątynia na ziemiach polskich, a Mieszko I przyjął chrzest. Jeśli jesteście ciekawi jego historii, odsyłam Was tutaj.

A tymczasem przed nami podróż do poznańskiej legendy.

Legenda o Poznaniu

Bardzo dawno temu na polskiej ziemi żyło trzech braci: Lech, Czech i Rus. Pewnego razu postanowili, że rozjadą się na różne strony, aby poznać obce kraje, a kiedy osiągną wiek dojrzały, znów się spotkają. 

Upłynęło wiele lat.

Lech trafił do krainy porośniętej gęstym lasem, gdzie założył swój gród zwany Gniezdnem. Pewnej jesieni wyruszył na łowy, aby przygotować zapasy na nadchodzącą zimę.

Wyprawa udała się znakomicie. Wojowie wracali z wozami wyładowanymi zwierzyną, gdy usłyszeli w borze dźwięk rogu i tętent koni. Kto jeszcze mógłby polować?

Drużyna Lecha ustawiła się w szyku bojowym, z łukami gotowymi do strzału, gdy na polanę wyjechała gromada nieznanych wojowników. 

Wojownicy wyglądali bardzo groźnie, byli brodaci i uzbrojeni. Drużyna Lecha gotowa do obrony chwyciła za broń, kiedy książę krzyknął radośnie:

 – Poznaję! Poznaję! Czech! Rus! Bracia moi! 

Pomimo że czas zmienił ich oblicza, bracia rozpoznali się od razu. Pełni radości postanowili uczcić spotkanie. Rozpalono ogniska nad rzeką, rozłożono obozowiska i bracia długo toczyli swoje opowieści. 

Na pamiątkę tego wydarzenia, postanowili tym miejscu założyć gród i nazwać go Poznan, od słowa poznaję.

(Źródło legendy regionwielkopolska.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close