JEŻYCE — OD TEGO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO

Jeżyce w Poznaniu

Jeżyce to dzielnica Poznania położona blisko centrum miasta. Może pochwalić się secesyjną architektura, własnym targowiskiem oraz klimatyczną atmosferą.

Read Time2 Minute, 30 Second

Jeżyce to styl życia

„Jeżyce to nie dzielnica, to styl życia.” Tymi słowami zacznę opowiastkę o tej części Poznania, która w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością. 

Zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie od centrum miasta i dworca PKP Poznań Główny może pochwalić się secesyjną architektura, własnym targowiskiem, klimatycznym kinem i Teatrem Nowym.

Do niedawna dzielnica owiana była złą sławą. Kojarzona z ulicznym „penerstwem” ul. Szamarzewskiego budziła respekt, dla samego zwiedzania tędy się nie chodziło. Swojego czasu powstawały również utwory muzyczne, które obrazowały codzienną rzeczywistość: przemoc, afery oraz wiarę w lepsze jutro. Do dziś pamiętam pierwsze dni na studenckim garnuszku i bójkę na skrzyżowaniu ulic Jackowskiego i Wawrzyniaka. Widok trudny do wymazania z pamięci.

Jak dziś wyglądają Jeżyce?

Dziś tutaj jest przyjemnie i nowocześnie. Ulice pięknieją, a nowoczesne lokale gastronomiczne rosną jak grzyby po deszczu. Przyjęło się nawet mówić, że „prędzej dostaniesz tu hummus niż w mordę”, choć nie gwarantuję. Na dobre zadomowili się tu wegetarianie, weganie, rowerzyści, biegacze, a nawet goszczą tu czasem aktorzy. Rozwijają się tutaj lokalne inicjatywy, stowarzyszenia, działa organizacja społeczna — Rada Osiedla Jeżyce oraz grupa społecznościowa znana na Facebooku jako Inicjatywna i Nieformalna Grupa Jeżycka, która ma charakter sąsiedzki i skierowana jest do jej mieszkańców. To tutaj otrzymasz informacje dotyczące okolicy, nieruchomości, a także możesz dokonać lokalnego handlu za tzw. Walutę Jeżycką.

Jeżyce poza atrakcyjnym otoczeniem mogą pochwalić się wychowankiem w kontekście artystycznym. Na tych ulicach bowiem swoją twórczość rozwijał Ryszard Andrzejewski – znany pod pseudonimem artystycznym Rychu Peja. Urodził się przy ul. Staszica i to on nadał tej części miasta muzycznego znaczenia. Jeżyce określał jako „podupadły raj”, a w swojej twórczości nawiązywał do powszechniej niegdyś biedy, w której dorastanie było trudną do przejścia drogą. Ponad wszystko cenił „szacunek ludzi ulicy” i lojalność wobec miejsca, w którym się urodził, co często podkreślał w swoich utworach.

PRZYSTANEK TRAMWAJOWY NA RYNKU JEŻYCKIM RYNEK JEŻYCKI

Rynek Jeżycki

Nad wszystkim bije serce Jeżyc i lokalne centrum handlowe.

W roku 1890 z inicjatywy samorządu Gminy Jeżyce wyznaczono obszar, na którym miał stanąć rynek. Wskazany teren był wówczas jeszcze poza granicami Poznania i miał to być pierwszy taki plac handlowy na przedmieściach. Świeża i najlepszej jakości żywność sprowadzała na Rynek Jeżycki mieszkańców z całego miasta.

Obecnie na rynku spotkać można przedsiębiorców, którzy w pogoni za trendami oferują żywność: ekologiczną, lokalną, wegetariańską.  Różnego rodzaju obuwie, odzież wierzchnią, a nawet książki i starocie sprzedają tu tradycyjni handlowcy targowi. Osoby zapracowane oraz takie, które preferują bardziej życie nocne na Rynku Jeżyckim znajdą czynną całą dobę kwiaciarnię.

KWIACIARNIA NA RYNKU JEŻYCKIM
RYNEK JEŻYCKI
KWIACIARNIA NA RYNKU JEŻYCKIM

 

Jak dojadę do Rynku Jeżyckiego?

 Po Poznaniu, zwłaszcza osobom przyjezdnym, o wiele łatwiej poruszać się komunikacją miejską z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych. Na Rynek Jeżycki często dostaniesz się o wiele szybciej i sprawniej, korzystając z transportu publicznego.

Dojedziesz tutaj:

 • tramwajem linii: 17, 2, 18
 • autobusem linii 164
 • nocnym autobusem linii: 236, 239, 246.

Bezpośrednio z dworca PKP (przystanek Poznań Główny) dojedziesz do Rynku Jeżyckiego tramwajem linii 18.

Liczba przystanków: 4
Czas trwania: 9 min

To dobry początek, by rozpocząć weekendowe zwiedzanie!

Jesteście ciekawi, co jeszcze kryje się w Poznaniu? Zapraszam do czytania innych wpisów.

5 thoughts on “JEŻYCE — OD TEGO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO

 1. Gdybym miała teraz wybierać gdzie wynająć mieszkanie w Poznaniu, bez wahania zdecydowalabym się na Jeżyce. Mają swój niepowtarzalny klimat, a na Stary Rynek można łatwo i szybko dostać się spacerem 🙂

 2. I don’t even know the way I stopped up right here, but I believed this submit was great.
  I do not realize who you’re but certainly you’re going to a famous blogger
  if you happen to aren’t already. Cheers!

  P.S. If you have a minute, would love your feedback on my new website re-design. You can find it by searching for „royal cbd” – no sweat if you can’t.

  Keep up the good work!

 3. That is a good tip particularly to those new to the blogosphere.
  Simple but very precise information… Thanks for sharing
  this one. A must read post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close